Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. Siostra Łucja
Parfia Rzymskokatolicka w Pustkowie Osiedlu
OKRES WIELKANOCNY Wtorek, 23 Kwiecień 2019 - 113 dzień w roku - godz.20:09:05 Tydzień: 17
SIOSTRA ŁUCJA  
Życie i misja Siostry Łucji - Ty pozostaniesz na ziemi jakiś czas  

Łucja dos Santos urodziła się 22 marca 1907 r. w wiejskiej chacie w miejscowości Aljustrel, leżącej ok. 100 km od stolicy Portugalii, Lizbony. Rodzinny dom był miejscem przygotowującym Łucję do tego, do czego niebawem przeznaczył ją Pan. A misja jej była długa - trwała 90 lat, od orędzia przekazanego przez Anioła po ostatnie objawienie, spotkanie z Maryją Matką Dobrej Śmierci w 2005 r.

Więcej...
13 lutego 2005 r. Siostra Łucja odeszła do nieba  
Siostra Łucja

Lucia dos Santos urodzona w 1907 r. w małej portugalskiej wiosce Aljustrel. Od 13 maja 1917 r. znana jako wizjonerka fatimska. Od 1921 r. nieobecna dla świata. Najpierw pod innym nazwiskiem w szkole w Porto. Od 1926 r. jako siostra doroteuszka. Od 1948 r. ukryta w karmelitańskim klasztorze w Coimbra, do 13 lutego 2005 r., do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu, kiedy odeszła do Pana. Miała 98 lat. Zostawiła za sobą świadectwo o tym, co niebo wpisało w maleńki przysiółek o nazwie Cova da Iria - obecnie jedno z największych sanktuariów maryjnych świata. W dniu 15.02.2005 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe w katedrze w Coimbrze.

Więcej...
Z księdzem Mirosławem Drozdkiem, kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, rozmawia Sławomir Jagodziński  

Siostra Łucja po niezwykle długim życiu na ziemi w niedzielę narodziła się dla nieba. Kończy się jakiś etap związany z orędziem fatimskim...

- Trzeba podkreślić, że nie kończy się orędzie fatimskie, ono trwa. Zakończył się natomiast rzeczywiście pewien etap, bardzo istotny. Istotny ze względu na to, że Siostra Łucja była najstarszą z wizjonerów i Matka Boża powiedziała wyraźnie, dlaczego ona pozostanie na ziemi dużej - żeby utrwalić nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca i przekazać orędzie fatimskie. Teraz, kiedy Siostra Łucja narodziła się dla nieba, warto przypomnieć, że Matka Boża powiedziała jej, że droga posłuszeństwa - droga, która została jej powierzona, zaprowadzi ją do Boga.

Więcej...

Zobacz też relację ks. Mirosława Drozdka z Coimbry...
List Ojca Świętego do Siostry Łucji  
Siostra Łucja i Jan Paweł II

W dniu śmierci Siostra Łucja zdążyła jeszcze przeczytać przesłany jej faksem list od Ojca Świętego. Jan Paweł II dowiedział się przed kilku dniami o pogorszeniu jej stanu zdrowia. W liście życzył Siostrze Łucji, by przeżywała chwile cierpienia i ofiary w duchu Paschy, która jest przejściem.

Jak poinformował biskup Coimbry Albino Cleto, w niedzielę rano przeczytano Siostrze Łucji papieskie przesłanie. Ona jednak ze wzruszeniem chciała je odczytać sama. Siostra Łucja spotkała się z trzykrotnie z Janem Pawłem II - w czasie pielgrzymek apostolskich Ojca Świętego do Fatimy: w 1982 r., 1991 r. i 2000 r.
Uroczystości pogrzebowe zmarłej Siostry Łucji odbyły się 15.02.2005 r. w katedrze w Coimbrze. Następnie ciało wizjonerki złożone zostało w klasztorze karmelitanek, w którym przeżyła ponad pół wieku. Po roku - zgodnie z jej ostatnią wolą - zostanie przeniesione do sanktuarium w Fatimie. W dniu pogrzebu w całej Portugalii obowiązywała żałoba narodowa, którą ogłosił premier tego kraju.
MR, RW

W Portugalii pożegnano Siostrę Łucję - Była posłańcem wiary  

Siostra Łucja była nie tylko wielką osobowością, która przyniosła wielką sławę Portugalii, ale także posłańcem wiary, należącym do całego Kościoła, stwierdził nuncjusz apostolski w Lizbonie ks. abp Alfio Rapisarda. Wczoraj dziesiątki tysięcy wiernych zebrało się przy Karmelu i w katedrze w Coimbrze, a także w fatimskiej bazylice, aby pożegnać zmarłą 13 lutego br. Siostrę Łucję, karmelitankę, ostatnią z trojga pastuszków, którym objawiła się Matka Boża.

Pogrzeb siostry Łucji
Więcej...

List ks. abp Tadeusza Kondrusiewicza do ordynariusza Fatimy...
Jan Paweł II o siostrze Łucji  

Czułem zawsze wsparcie jej codziennego daru modlitwy, szczególnie w ciężkich chwilach próby i cierpienia - tak Jan Paweł II wspomina siostrę Łucję dos Santos, ostatniego świadka objawień maryjnych w Fatimie w 1917 r..

W ogłoszonym w Watykanie liście do biskupa Albina Manuela Cleto, ordynariusza Coimbry, gdzie portugalska zakonnica zmarła 13 lutego w wieku 97 lat, papież podkreśla łączące go z nią „więzy duchowej przyjaźni, które zacieśniły się z upływem czasu”.

Więcej...
Wspomnienie o Siostrze Łucji - Zapowiedziana święta  

Na fakt, że Siostra Łucja dos Santos zmarła 13 lutego - tego samego dnia miesiąca, w którym doszło do objawień w Cova da Iria... oraz że również 13 maja Ali Agca wycelował pistolet w Jana Pawła II, zwrócił uwagę Vittorio Messori. W długim artykule na temat orędzia fatimskiego we wczorajszym wydaniu „Corriere della Sera” włoski publicysta katolicki stwierdza, że śmierć ostatniego świadka objawień Matki Bożej w Fatimie „nie zamknęła sprawy, a być może otworzyła ją na nieznane horyzonty”.

Więcej...
Czas „nowego pokolenia” i zwycięstwa Niepokalanego Serca - Refleksje nad opieczętowanymi zapiskami Siostry Łucji  

Fatima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Jestem przekonany, że tak jak w przeszłości wiele doniosłych wydarzeń zostało związanych z Fatimą, tak samo i w przyszłości jeszcze coś bardzo ważnego się wydarzy (...). Wydaje mi się, a mówię to bez zarozumiałości, że Fatima będzie wielkim znakiem naszych czasów.

ks. Luciano Guerra, rektor sanktuarium w Fatimie

Więcej...
Misja Siostry Łucji  

W dniu fatimskim, 13 lutego 2005 r., odeszła do Pana siostra Łucja, ostatni i najważniejszy świadek objawień Matki Bożej w Fatimie. Jej życie odzwierciedlało postawę Maryi, która jest wzorem całkowitego oddania się Jezusowi i dziełu zbawienia. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 15 lutego 2005 r. w portugalskiej Coimbrze, gdzie fatimska wizjonerka żyła jako karmelitanka bosa, realizując misję zleconą jej przez Opatrzność.

Więcej...
Umiłowany list Siostry Łucji  

„Nie wiem, czy znacie już nabożeństwo pięciu sobót - wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi. Ponieważ jest to rzecz nowa, pomyślałem, że Was o nim poinformuję jako o czymś, o co prosiła nasza kochana Matka niebieska. Chcę powiedzieć Wam o tym nabożeństwie z uwagi na Jezusa, który wyraził życzenie, aby je praktykować. Myślę, że z tych powodów będziecie szczęśliwi, nie tylko dowiadując się o tym, że w ten sposób może pocieszyć Jezusa poprzez jego praktykowanie; ale też mówiąc o nim innym i zachęcając ich do jego podjęcia.

Więcej...
Czasy straszne lub błogosławione  

W 1935 r. Siostra Łucja pisała: „Niech Bóg sprawi, by była to chwila wyznaczona przez naszego dobrego Pana na rozpowszechnienie tego, co uważam za Wolę Bożą”.

Więcej...
Powrót do strony głównej