Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. NASZ KOŚCIÓŁ -
Parfia Rzymskokatolicka w Pustkowie Osiedlu
OKRES WIELKANOCNY Czwartek, 25 Kwiecień 2019 - 115 dzień w roku - godz.08:23:46 Tydzień: 17
1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2016 2017 2018  
NASZ KOŚCIÓŁ - ROK 2010 : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  
Nasz Kościół - nr 212  -  Listopad 2010   
Młodzieżowe Forum Wymiany Opinii:  
Młodzieżowe Forum Wymiany Opinii
W kolejnym wydaniu Forum Wymiany Opinii młodzież podjęta trudne tematy. Na pewno niełatwo jest im mówić o czystości przedmałżeńskiej, czy pisać w obecnych czasach o pojmowaniu wolności. Za odwagę w przedstawieniu tych problemów należy pogratulować Ani i Kindze. A kolei Magda pisze o świętych. Poczytajmy...
O lekcji religii w szkole...
Klasa szkolna

„Lekcje etyki są fikcją, zaledwie trzy procent szkół prowadzi takie zajęcia”. Jest to zdanie Grzegorza Napieralskiego, który zdecydowanie jest przeciwny prowadzeniu lekcji religii w szkołach. Coraz częściej pojawiają się różne artykuły na temat lekcji religii w szkołach. Na forach także wrze na ten temat. Niestety najczęściej wypowiadają się ludzie, którzy są temu przeciwni. Lekcje religii nie są obowiązkowe, a kto wymusza uczestnictwa w zajęciach katechetycznych czy kościelnych łamie prawo. Dlaczego tak jest? Co jest tego przyczyną?

Odpowiedź na to pytanie nie jest trudno znaleźć skoro nawet ludzie, których często oglądamy w wiadomościach i uważamy za pewny rodzaj autorytetu są takiego zdania. Szef SLD zaproponował przeprowadzenie debaty na temat likwidacji lekcji religii w szkołach.

„Uważamy, że miejsce tego przedmiotu jest w salkach katechetycznych przy kościołach” - powiedział Napieralski podczas konferencji prasowej. „Nie chcemy walczyć z żadnym wyznaniem, nie chcemy walczyć z Kościołem, ale chcemy przestrzegania polskiej konstytucji, która wprowadza jasny i czytelny rozdział państwa od Kościoła” - podkreślił Napieralski.

Kiedy Madeline Murray 0'Hare (niedawno znaleziono jej ciało, została zamordowana) złożyła skargę, że nie życzy sobie żadnych modlitw w naszych szkołach, my powiedzieliśmy - OK. Pasuje tu także opowiadanie B. Ferrerego:
„«Drogi Boże, dlaczego nie uratowałeś małej dziewczynki, zabitej w swej klasie? Z wyrazami szacunku» - zmartwiony uczeń.
Odpowiedź: «Drogi, zmartwiony uczniu: do szkół nie wolno mi wchodzić.» Z wyrazami szacunku. Bóg.
«Wstęp wzbroniony psom i Bogu» - to najczęściej dziś spotykamy.”

Beata, 17 lat: Uważam, że w szkołach religia powinna być kontynuowana, gdyż pomaga nam w poznawaniu Boga, a wątpiącym udziela porady. Według mnie religia jest potrzebna, ponieważ jest chwilą wytchnienia w czasie ciężkich lekcji, pomaga w zrozumieniu trudnych rzeczy i spraw, których nie rozumiemy.

Żaneta, 18 lat: Nie zgadzam się z tym, że lekcja religii powinna zostać usunięta z zajęć szkolnych. Pomaga ona uczniom odkrywać obecność Pana Boga wśród ich codziennych spraw i obowiązków. To dzięki niej dzieci i młodzież mogą poznawać Boga i Jego miłość do każdego człowieka. Nie można „wyrzucić” ze szkoły lekcji religii wraz z Bogiem, o którą tyle lat walczono, a później, gdy dojdzie do tragedii lub jakiegoś zabójstwa dokonanego przez ucznia pytać: Gdzie wtedy był Bóg?

Ktoś powiedział, abyśmy lepiej nie czytali w szkołach Pisma Świętego, które powiada „nie zabijaj”, „nie kradnij”, „kochaj bliźniego jak siebie samego„. I powiedzieliśmy - OK. Może trzeba się zastanowić nad tym, dlaczego coraz częściej zdarza się, że młodzież nie ma sumienia, dlaczego nie potrafi odróżnić dobra od zła i dlaczego nie ma problemów z zabijaniem obcych, kolegów z klasy, i siebie.

Joanna

Powrót do strony głównej