Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. NASZ KOŚCIÓŁ -
Parfia Rzymskokatolicka w Pustkowie Osiedlu
OKRES WIELKANOCNY Czwartek, 25 Kwiecień 2019 - 115 dzień w roku - godz.08:38:34 Tydzień: 17
1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2016 2017 2018  
NASZ KOŚCIÓŁ - ROK 2010 : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  
Nasz Kościół - nr 212  -  Listopad 2010   
Warto przeczytać  
Wiara


Na półkach księgarń pojawiła się ostatnio interesująca książka pt. Wiara Ratzingera. Teologia Benedykta XVI. Autorka Tracey Rowland ukazuje w niej w bardzo umiejętny i fachowy sposób osobę Benedykta XVI jako genialnego myśliciela, który szczególnie teraz jako Namiestnik Chrystusa na ziemi kształtuje nurt Kościoła pielgrzymującego po drogach świata.

W słowie wstępnym kardynał Georg Pell, arcybiskup Sydney zauważa, iż żaden papież w historii nie opublikował tylu jakościowo znaczących tekstów teologicznych na tak wiele różnych tematów co papież Benedykt XVI. Dorobek naukowy, ilość wydawanych książek Ratzingera jest ogromna. Warto zanurzyć się w jasność przesłania naszego Ojca Świętego, który pokochał Kościół z całego serca. Warto tutaj wspomnieć, że Joseph Ratzinger został w 1992 r. członkiem korespondentem Akademii Nauk Politycznych i Moralnych Instytutu Francuskiego, w którego skład wchodzi także prestiżowa Akademia Francuska. Jest całkowicie świecką instytucją co wskazuje na wysoką pozycję Benedykta XVI w świecie akademickim.


Modlitwa - między walką a ekstaząKolejną książką, która wnosi ogromne bogactwo w sferę życia duchowego to jakby przewodnik nt modlitwy. Autorem książki pt. Modlitwa - między walką a ekstazą jest Mnich z Zakonu Kartuzów. Nie podaje swojego imienia ze względu na pokorę i ukryte, kartuskie życie.

Następujące po sobie strony prowadzą czytelnika w świat, który wbrew pozorom jest bliski i dostępny. Odkrywanie Bożej bliskości jest pasjonujące. Nie ma innej metody niż modlitwa, która pozwala nam na odkrycie Boskiego Wędrowca. Jak się modlić? Dlaczego podczas modlitwy trudno się skupić? Czy każdy ma rozterki w czasie rozmowy z Bogiem? Na takie i inne pytania możemy znaleźć odpowiedzi w tej książkowej pozycji. Sądzę, że każdy kto prowadzi życie duchowe powinien sięgnąć właśnie do niej.
Modlitwa - między walką a ekstazą
Bardzo interesującą lekturą jest praca włoskiego dziennikarza Antonio Socci'ego pt. Śledztwo w sprawie Jezusa Chrystusa. Historia Jezusa absorbowała miliony ludzi. I dzisiaj też tak jest. Kiedy traktujemy swą religijność poważnie to przecież szukamy odpowiedzi na -pojawiające się pytania - pytania o Jezusa z Nazaretu. Książka, którą prezentuje jest bardzo dobrym „prześledzeniem” działalności Jezusa, Jego życia, śmierci i zmartwychwstania. Jezus dokonał swoistego przewrotu ludzkości. Jak do tego doszło? Jakie mamy dowody zmartwychwstania? Gdzie dzisiaj jest Jezus? Autor z wyczuciem wiary i intelektualnych poszukiwań w świetle Biblii odpowiada nam na trudne pytania. Bardzo warto przeczytać!

Ceremoniarz papieskiDla zainteresowanych sprawami Liturgii Kościoła polecam książkę-wywiad pt. Ceremoniarz papieski. Wywiad przeprowadzony z Mistrzem Ceremonii Papieskich abp. Piero Marinim ukazuje piękno Liturgii w ogóle, ale także jego zamiłowanie do sprawowanych obrzędów. Marini był „u boku” papieży Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. Zatem o doświadczeniu nie muszę nic więcej pisać...

Przeżywanie Eucharystii to centrum osobistej wiary. Abp Piero Marini stwierdza, że kryzys Kościoła to kryzys Liturgii. I to jest prawda. W moich rozmyślaniach wielokrotnie się nad tym zastanawiałem. Warto zatrzymać się z Mistrzem Ceremonii nad najważniejszymi kwestiami naszej wiary.Ks. Tomasz Rąpała

Powrót do strony głównej