Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. NASZ KOŚCIÓŁ -
Parfia Rzymskokatolicka w Pustkowie Osiedlu
OKRES WIELKANOCNY Czwartek, 23 Maj 2019 - 143 dzień w roku - godz.02:51:40 Tydzień: 21
1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2016 2017 2018  
NASZ KOŚCIÓŁ - ROK 2010 : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  
Nasz Kościół - nr 207  -  Czerwiec 2010   
Boży Robotnik na dalekiej Syberii
Ksiądz Jarosław Mitrzak z parafianami
Powiększ Zoom

Ksiądz Jarosław Mitrzak z parafianami

Myśląc o kapłanach najczęściej mamy na uwadze tych, którzy pracują w naszej parafii lub wyszli z naszego środowiska. Ale drogi kapłanów prowadzą w różne miejsca na świecie, prowadzą tam gdzie są po prostu potrzebni.

Po cyklu artykułów-wspomnień z syberyjskich przeżyć na zesłaniu p. Zofii, warto uświadomić sobie, że nie wszyscy Polacy powrócili do kraju. Poruszona ich treścią, nasza parafianka przekazała nam listy ze swojego kontaktu z ks. Jarosławem Mitrzakiem pracującym w Rosji, na dalekiej Syberii, z którym utrzymuje korespondencję, wspierając jego dzieło darem i modlitwą.

Daleko na Syberii, po północnej stronie tajgi, rozciągają się olbrzymie tereny parafii trzy razy większej od Polski. To Parafia św. Józefa Robotnika w Surgucie, do której należą liczne miejscowości oddalone od 50 do 1500 km. Od 15 lat ksiądz dociera z Panem Bogiem do ludzi, którzy na dalekiej Syberii nie mieli wcześniej możliwości spotkać kapłana, wyspowiadać się, ochrzcić swoich dzieci, być na Mszy św. Aby dotrzeć do wiernych ksiądz przemierza samochodem bezkresną tajgę, tundrę, a czasem musi lecieć samolotem by posłużyć tym, którzy żyją aż na kole podbiegunowym.

Ksiądz Jarosław Mitrzak przedstawia makietę kościoła
Powiększ Zoom

Ksiądz Jarosław Mitrzak
przedstawia makietę kościoła

Na tym wielkim terenie nie ma ani jednej kaplicy, ani jednego kościoła katolickiego. Za sprawą ks. Mitrzaka powstaje tam pierwszy kościół katolicki. Katolicy, w większości Rodacy, mają wielką nadzieję, że zobaczą katolicki krzyż wznoszący się wysoko ponad bezkresną tajgą, który będzie im wskazywał właściwą drogę.

O tym wydarzeniu ks. Jarosław pisał pod koniec ubiegłego roku:

„Gorąco pozdrawiam z zaśnieżonego już od 2 miesięcy Surgutu, Syberia, a szczególnie ta północna jej część gdzie leży Surgut, nigdy nie zaskakuje „nagłym atakiem zimy” - jak to w Polsce czasem słychać gdy spadnie więcej śniegu i robią się korki na drogach. Spokojnie w połowie października spadł śnieg i przyszedł mróz - i zadomowił się na dobre i wyprowadzi się na krótki odpoczynek dopiero w maju.

Dzięki Bogu zima w październiku i listopadzie nie była jeszcze zbyt sroga i mogliśmy rozpocząć budowę kościoła (niestety późno otrzymaliśmy pozwolenie na rozpoczęcie budowy). W tym roku fundamenty, a w następnym, jeśli Pan Bóg pobłogosławi i znajdą się odpowiednie środki finansowe, to mamy nadzieję, że uda się zbudować ściany, dach, i przed następną zimą wstawić okna i drzwi.”

W kościele w Tobolsku
Powiększ Zoom

W kościele w Tobolsku
Z młodzieżą nad jeziorem Bajkał
Powiększ Zoom

Z młodzieżą nad jeziorem Bajkał

Mija Rok kapłański, a życie toczy się dalej. W pracy kapłańskiej potrzeba wielkiej siły, aby pokonywać wiele trudności.

„Bez wiary, nadziei, głębokiego zaufania do Pana Boga nic by się tu na Syberii nie dało zrobić. Zadania, jakie mam tutaj do spełnienia przerastają ludzkie możliwości.

Pan Bóg umacnia mnie w powołaniu, bym wiernie służył. Bóg posyła nie tylko aniołów z nieba, by mnie i moich parafian ochraniali, ale i konkretnych ludzi, by nam pomagali...” - to słowa ks, Jarosława, jakie znajdujemy w jego liście. Dlatego wspierajmy wszystkich kapłanów, będących na misjach, nasza modlitwą w Ich służbie Bogu i ludziom.

Wiemy, że bez naszej modlitwy, a potem pomocy materialnej, dzieła na misjach nie będą możliwe do spełnienia. Ważną sprawą jest też to, aby kapłani na misjach nie czuli się osamotnieni.

Każdy, kto był dłuższy czas za granicą wie, jak wielka jest tęsknota za krajem, jak ważny jest każdy otrzymany list, zapewnienie o modlitwie i wsparciu duchowym. Podobnie jest z kapłanami.

Dlatego też, przekazując adres ks. Jarosława, zachęcamy do korespondencji, szczególnie naszą młodzież np. z grup apostolskich.

Adres:
Ks. Jarosław Mitrzak
Parafia św. Józefa Robotnika
Ul. Jugorskaja 15-68
628401 Surgut
ROSJA
e-mail: o.jaroslav@listru

Dla tych, którzy chcą wesprzeć budowę kościoła podajemy numer konta w Polsce:

Ks. Jarosław Mitrzak
Nr: 34 1500 1663 1016 6029 0931 0000
z dopiskiem: Ofiara na budowę kościoła w Surgucie.

Żadna ofiara nie pozostanie bez odpowiedzi i podziękowania. Znam osoby, które ze swych pensji płacą co miesięczną dziesięcinę na rzecz innych. Zapytane, dlaczego to czynią, wyznają, że gdy będą już milionerami, trudno będzie się wtedy im podzielić.

Jest w tym trochę prawdy, że wyobraźnia miłosierdzia potrzebna jest od zaraz. Dlatego wspierajmy wszystkich kapłanów będących na misjach naszą modlitwą, w ich służbie Bogu i ludziom.

Zofia

Powrót do strony głównej