Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. NASZ KOŚCIÓŁ -
Parfia Rzymskokatolicka w Pustkowie Osiedlu
OKRES ZWYKŁY Środa, 24 Październik 2018 - 297 dzień w roku - godz.05:27:14 Tydzień: 43
1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2016 2017 2018  
NASZ KOŚCIÓŁ - ROK 2010 : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  
Nasz Kościół - nr 206  -  Maj 2010   
Święto "Caritas" w Limanowej
Caritas
Statuetka Misericors
Statuetka Misericors

W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, 10 kwietnia, odbyły się diecezjalne obchody Święta Caritas, którym przewodniczył Biskup Tarnowski Wiktor Skworc. Tam zastała nas informacja o katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Uroczystości rozpoczęły się od modlitwy za ofiary tej katastrofy.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele naszego Parafialnego Caritas wraz z ks. Proboszczem.

W homilii, ks. Biskup wskazywał, że działalność charytatywna Kościoła dociera nie tylko do ubogich i chorych w Polsce, ale także na krańce świata, o czym świadczy pomoc mieszkańcom Haiti. Pomimo intensywnej pomocy ubogim, trwa nadal skandal niewiarygodnych społecznych nierówności, który domaga się odpowiedzi chrześcijan, czyli gorliwej działalności ewangelizacyjnej i charytatywnej. Działalność ta jest drogą budowania międzyludzkiej komunii w świecie ludzi samotnych, czyli cierpiących różnorakie formy ubóstwa, z których największym jest brak miłości. Biskup podziękował wolontariuszom za działalność w parafialnych oddziałach, mówił o Caritas, że to „siły szybkiego reagowania Kościoła, których siła płynie z głębokiej motywacji, prostych struktur decyzyjnych, przy wykluczeniu biurokracji, która zabija ducha i odczłowiecza międzyludzkie relacje”.

Ks. Biskup powiedział również, że; „Caritas w przeciwieństwie do najbardziej znanej z mediów orkiestry w Polsce, gra cały rok, a nie tylko od święta; a tajemnica waszego sukcesu jest postawa miłosiernego Samarytanina, który osobiście zajmuje się potrzebującym; jest to postawa człowieka, który bez medialnego rozgłosu, dyskretnie, ewangelicznie, wiedząc, że Bóg widzi w ukryciu, służy Chrystusowi w najuboższych, opuszczonych i potrzebujących”.

W diecezji tarnowskiej jest ok. 4 tyś. wolontariuszy w Parafialnych Oddziałach Caritas. Przybywa także Szkolnych Kół Caritas - jest ich 119. Prawie 3 tyś. dzieci i młodzieży zaangażowanych w ich działalność pomaga niepełnosprawnym, starszym i swoim rówieśnikom.

Ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritas dziękując wszystkim wolontariuszom powiedział, że: „Święto Caritas to okazja do pokazania i przypomnienia pracy tysięcy ludzi w naszej diecezji, którzy poświęcają bezinteresownie swój wolny czas, aby pomagać innym. Cieszymy się, że przybywa ludzi młodych, którzy uczą się w ten sposób wrażliwości na potrzeby ubogich i chorych”.

W czasie uroczystości ponad 150 osób otrzymało z rąk ks. Biskupa statuetki „Misericors„ oraz Listy gratulacyjne, które trafiły do rąk wolontariuszy, sponsorów i pracowników placówek prowadzonych przez Caritas.

Wśród nagrodzonych znalazło się pięcioro naszych parafian. Podziękowania należą się wszystkim wolontariuszom, ofiarodawcom, którzy wspierają to dzieło w naszej parafii.

Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Pani Elżbiety Piłat, która od wielu lat kieruje naszym Parafialnym Oddziałem CARITAS. Wszystkim mówimy Bóg zapłać.

Powrót do strony głównej